دستگاه پخش رایحه و اثر آن بر جذب و حفظ مشتریان

دستگاه پخش رایحه و تاثیر آن بر جذب و حفظ مشتریان

بینی و حس بویایی از مهم ترین اعضای بدن و حواس انسان هستند. قدرت بو کردن به اندازه ای مهم است که حتی به سلامتی کمک می کند چرا که با تشخیص بوهای نامطبوع و زننده می توان از خوردن مواد غذایی فاسد و یا حضور در محیط های آلوده جلوگیری نمود. از طرف دیگر استشمام عطر خوش و دل‌نشین همواره در ذهن افراد باقی مانده و لحظه های شاد گذشته را یادآور می شود. با دانستن چنین خصوصیاتی، متخصصان در عرصه بازاریابی توانسته اند به نتایج مثبت عطر افشانی در تجارت پی ببرند. تأثیرات وجود دستگاه پخش رایحه در یک محیط می تواند در موارد زیادی از تأثیر نورپردازی، صدا و مانند آن بیشتر باشد. بسیاری از صاحبان مشاغل به ویژه در زمینه های تجاری در سراسر دنیا همواره در تلاش هستند عطری مناسب برای کسب و کار خود بیابند به امید آن که با استفاده از بازاریابی رایحه مشتریان بیشتری جذب نمایند. دلایل زیادی برای اثبات مزایا و آثار معطر شدن هوا با استفاده از دستگاه خوشبو کننده هوا وجود دارد که می تواند نشان دهد چه میزان می تواند برای تجارت و کسب و کار سودمند باشد. در مجتمع های تجاری، فروشگاه ها، مجموعه های ورزشی و تفریحی، سالن های زیبایی و … ایجاد یک محیط دلپذیر و آرامش بخش برای جذب و حفظ مشتریان ضرورت دارد. در بسیاری از محیط های یاد شده تمرکز اصلی بر جلوه های ظاهری است و در کنار آن رایحه نقش خاص و تاثیرگذار خود را ایفا می کند. بوی نامطبوع به راحتی می تواند یک مکان را از لحاظ انتزاعی تخریب کند و در مقابل عطر دلپذیر تجربه ای ماندگار و مثبت رقم می زند.

اثرات وجود رایحه مطبوع در هوا

مطالعات علمی نشان می دهد ترکیب عطر خوش با هوای محیط به وسیله دستگاه پخش کننده رایحه تأثیر عمیق و مستقیم بر رفتار مشتریان دارد. به عنوان مثال مشتری به یک برند خاص توجه کند، محصولی را از گذشته با یاد آورد و برای خرید آن ترغیب شود و یا مدت زمان بیشتری در مراکز خرید حضور داشته باشد. در یک مرکز تجاری استشمام خوشبو بودن هوا آثار دیگری به دنبال دارد:

  • ایجاد محیط مناسب برای مشتری که در آن احساس آرامش بیشتری دارد.
  • به مشتریان کمک می شود که نام تجاری و برند مورد نظر به مدت طولانی تری در خاطره ها بماند.
  • محیط نسبت به سایر مراکز برتری یافته و درک مشتریان بهبود می یابد.
  • وفاداری مشتریان تقویت شده، بازدیدها افزایش یافته و می تواند یک برند تجاری را از سایر رقبا متمایز کند.
  • مشتریان فضای معطر را محیط باکیفیت تری می دانند.
  • گذراندن وقت بیشتر مشتریان در مراکز خرید به معنای خرید بیشتر خواهد بود.

اثرات وجود رایحه مطبوع در هوا

پردازش عطر توسط مغز

بخشی از مغز که وظیفه پردازش احساسات و حافظه را بر عهده دارد، رایحه را پردازش می کند که می تواند بر تصمیم گیری مصرف کننده بر ادامه مصرف یک محصول و خرید بیشتر تأثیر بگذارد. عصب های بویایی در بخش پایینی مغز قرار دارند و هنگام استشمام یک بو، مغز شروع به پردازش و تفسیر بو می کند که آیا یک بوی مطبوع است یا نامطبوع. بخشی از مغز که حس بویایی در آن قرار دارد، مسئول خاطرات و احساسات نیز می باشد، بنابراین به راحتی پیوندی میان بو و خاطرات برقرار می شود. این فرآیند نشان می دهد که چرا استشمام یک عطر از دستگاه پخش رایحه خاطرات گذشته را بر می انگیزد. با توجه به این ویژگی مغز و حس بویایی، در بسیاری از کسب و کارها از جمله فروشگاه های کوچک و بزرگ، مجتمع های تجاری، اداره ها، شرکت ها، مجموعه های ورزشی و تفریحی، مراکز پزشکی، اماکن مذهبی، هتل ها و ده ها محیط دیگر،‌ از دستگاه رایحه افشان بهره می برند. برندها و سازمان های بزرگ در سراسر جهان، عطر را به یک امضا و فرصتی برای تبلیغ برند خود تبدیل نموده اند.

کاربرد دستگاه پخش رایحه در زمینه‌های تجاری و اداری

اسانس های متنوعی با رایحه های مختلف تولید شده که به همراه دستگاه های خوشبو کننده اتوماتیک هوا قابل استفاده هستند. تنوع در محصولات خوشبو کننده سبب گردیده بازاریابی رایحه به چند روش وجود داشته باشد:

اسانس تبلیغاتی: بسیاری از برندهای بزرگ به ویژه در زمینه مواد غذایی اسانسی را انتخاب می کنند که همواره در همه شعب آن ها به مشام می رسد. این انتخاب بدون تردید یک تصمیم هوشمندانه و جسورانه خواهد بود.

اسانس آرامش بخش : در بسیاری از محیط ها مانند مجموعه های تفریحی و ورزشی یا مراکز خرید عطری برای خوشبو کننده هوا اتوماتیک به کار می رود که سبب ایجاد احساس آرامش در مخاطبان می شود.

اسانس خنثی کننده : نوع دیگری از عطرها برای لطیف تر کردن هوا و پوشش دادن بوی نامطبوع مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال سرویس های بهداشتی، سالن ها بدنسازی و فروشگاه های مواد پروتئینی از جمله محیط هایی هستند که برای خنثی شدن بوی ناخوشایند رایحه پردازی می شود.

اسانس سازمانی : بسیاری از هتل ها، مجتمع های تجاری، اداره ها و سایر گروه های مشابه عطری را به عنوان بوی سازمانی و در واقع امضا بر می گزینند تا بتوانند تجربه ای بی نظیر خلق کنند.

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

مشاوره تخصصیلیست دستگاه‌هالیست اسانس‌ها