رایحه­ ها چطور می توانند فراتر از یک بو تاثیر بگذارند؟

تاثیر رایحه و دستگاه خوشبو کننده هوا صنعتی

از بین حواس پنجگانه، حس بویایی از همه بیشتر مغفول واقع شده. در واقع، این حس آنقدر دست کم گرفته شده که پژوهشی که به تازگی بین نوجوانان صورت گرفته نشان داده بیش از نیمی از آن ها حاضر هستند در ازای دسترسی به تکنولوژی حس بویایی خود را از دست بدهند!!! اما از حس بویایی نباید غافل شد. همه ما می دانیم که کار حس بویایی درک یا دریافت بوها و رایحه ها است اما این حس بسیار بیش از این اهمیت دارد. بویایی حسی بسیار مهم است که زندگی ما را از جنبه هایی بیش از آنکه فکرش را کنیم متاثر می سازد. علاوه بر دریافت رایحه مطبوع از گل های طبیعی می توان آن را از رایحه مناسب به کمک دستگاه خوشبو کننده هوا صنعتی دریافت نمود. در این مقالع تاثیر بکارگیری رایحه ها بر جنبه های مختلف زندگی را بررسی می کنیم.

 

تاثیر رایحه و دستگاه خوشبو کننده هوا صنعتی بر جنبه های مختلف زندگی

دستگاه های عطر افشان با انتشار رایحه مطبوع و دل انگیز می توانند از لحاظ روانشناسی تاثیرهای زیادی بر افراد مختلف داشته باشند:

 

احساسات

برخی رایحه ها می توانند احساسات ما را تا حد زیادی به خود جلب کنند. اگر رایحه ای هست که به آن علاقه دارید مانند غذای مورد علاقه تان یا گلی خاص، بی شک این رایحه شما را خوشحال خواهد کرد. اما رایحه ها می توانند احساسات دیگری نظیر نشاط، آرامش یا غم را نیز فرابخوانند. بسیاری از این احساسات که با حس بویایی فراخوانده می شوند، تابع پنجمین حس هستند و این یعنی احساساتی که برانگیخته شده ­اند به تجربیات شخصی ما در زندگی وابسته ­اند. بوهایی نیز هستند که افراد ذاتا آن ها را نفرت انگیز می دانند چرا که این بوها ما را به یاد خطر می اندازند مثلا غذای فاسد یا دود. این بوها ممکن است احساساتی از قبیل تنفر، انزجار، و حتی ترس را تداعی کنند. ارتباط بین بوها و احساسات را نمی توان تکذیب کرد. آزمایش ها و پژوهش هایی که توسط مراکز تحقیقاتی صورت گرفته­اند، که افراد در گروه های سنی مختلف حالات خلقی خوبی را در نتیجه رایحه های خوب تجربه می کنند. حتی صحبت از یک رایحه خوش حال افراد تحت مطالعه را بهتر کرد.

 

حافظه

تا به حال شده رایحه­ ای شما را به مکان و زمان دیگری ببرد؟ استشمام رایحه ­ای از دستگاه خوشبو کننده هوا صنعتی می تواند خاطره یکی از اقوام درگذشته را در ذهن شما زنده کند و یا رایحه­ گلی خاص شما را بلافاصله به باغ گل زیبایی که سال ها پیش با فرد مورد علاقه­تان رفته بودید می برد. تحقیقی جدید که توسط مرکز پزشکی صورت گرفته، به بررسی عمیق اینکه رایحه ها چطور خاطرات فراموش شده را به یاد ما می­ آورند می پردازد.دکتر آماندا وایت، تکنسین تحقیق در کالج پزشکی Penn State، رابطه بین بو و تداعی خاطرات گذشته را ” خاطرات برانگیخته شده با بو” می ­نامد. اما خاطرات برانگیخته شده با بو واقعا چه هستند و چه عملکردی دارند؟

 

دستگاه خوشبو کننده هوا صنعتی

رایحه فراتر از یک بو

محققان در توضیح عنوان می دارند که بو، خاطرات ادراکی اولیه اتفاقات و نه خاطرات مفهومی را فرا می خواند و این یعنی احتمال به یادآوردن یک احساس مرتبط با آن خاطره بسیار بیشتر از واقعیات است. مطالعات اخیر نیز نشان داده اند که خاطرات برانگیخته شده با رایحه و استفاده از دستگاه خوشبو کننده هوا صنعتی عمدتا قوی تر هستند، احساسات عمیق تری را برمی­ انگیزند و بر اساس خاطرات گذشته و نه نشانه هایی دیگراز زندگی هستند و این یعنی حس بویایی در مقایسه با آنچه پیش از این تصور می شد، نقش مهم تری در به یاد آوردن خاطرات دارد.

 

جذابیت

آیا فرد مورد علاقه خود را پیدا نکرده ­اید؟ به حس بویایی خود اعتماد کنید تا شما را به جهت درست راهنمایی کند! در کمال تعجب، حس بویایی نقش مهمی در پیدا کردن فرد مورد علاقه شما دارد. هر چند رایحه چیزی نیست که در ملاقات های عاشقانه، خودآگاهانه از آن با خبر باشید، شاید از نقش مهمی که در جذب افراد دارد تعجب خواهید کرد. به گفته محققین، بدن ما بویی دارد که به ما کمک می کند گزینه مناسب خود را پیدا کنیم. دکتر نوم سابل پروفسور عصب شناسی تئوری تایید کننده­ رابطه بین بو و جذابیت این است که ما به نوعی سازگاری ایمن را بر اساس بو در فرد دیگر پیدا می کنیم. یافتن همسر مناسب بر اساس رایحه نیز به کمک نرم افزار تلفن همراه، به گزینه ­ای قانونی و فرصتی در زندگی واقعی در برخی شهرها تبدیل شده است. پایه گذار این شیوه نوین می گوید که این شیوه جدید بر پایه اعتماد به  شهود ناخودآگاه و الهامات درونی و نه بازگشت به  تعصبات اجتناب ناپذیر می باشد.

 

قدرت رایحه و دستگاه خوشبو کننده هوا صنعتی بر کسب و کار

وقتی تاثیر رایحه بر احساسات، حافظه، و جذابیت را می بینید، جای تعجبی نیست که کسب و کارهای مختلف روی قدرت رایحه سرمایه گذاری کنند و در این زمان است که می توان نسبت به تهیه دستگاه خوشبو کننده هوا صنعتی و انواع اسانس مناسب به همراه آن اقدام نمود. رایحه تنها برای خوشبو کردن محیط اطراف مشتریان و زیرکانه به مغازه کشاندن آن ها نیست. هدف، تغییرحالات آن ها به منظور ایجاد حس و حالی متفاوت است که پیام برند شما را نیز برساند. با پخش رایحه، برندها هویت خود را یکبار دیگر اعلام می کنند و در ذهن مشتریان، خاطرات خوبی به جا می گذارند.

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

مشاوره تخصصیلیست دستگاه‌هالیست اسانس‌ها