خواص و ویژگی های شگفت انگیز رایحه اسطوخودوس

تاریخچه گیاه و رایحه اسطوخودوس یا لاوندر

اسطوخودوس (لاوندر) گیاهی گل داره است که جزو خانواده نعناعیان محسوب می شود، این گیاه به صورت بومی در بسیاری از مناطق قاره های آسیا، آفریقا و اروپا رشد می کند. رایحه لاوندر با ویژگی های بسیار زیاد خود، امروزه به یکی از پر مصرف ترین گیاه های جهان تبدیل گشته که از رایحه این گیاه برای مقاصدی همانند ایجاد آرامش، خوشبو کردن محیط، رایحه درمانی و… استفاده می شود. این گیاه امروزه در اکثر نقاط قابل کاشت و برداشت بوده و به راحتی در دسترس قرار دارد. یکی از پرکاربرد ترین ویژگی های گیاه اسطوخودوس رفع مشکلات خواب افراد می باشد. در آمریکای لاتین، رایحه این گیاه یکی از پرفروش ترین اسانس هایی است که در کنار اسانس و رایحه لیمو و آناناس در صنایع تولیدی استفاده می شود.

تاریخچه گیاه و رایحه اسطوخودوس یا لاوندر

گیاه اسطوخودوس خواصی همچون آنتی اکسیدان، آنتی باکتریال، تسکین دهندگی، آرام بخش، ضد افسردگی دارد. این بوته خوشبو را می توان از روی برگ های مخروطی شکل، گل های ارغوانی رنگ و شکوفه هایش شناخت. ساقه های گیاه اسطوخودوس از گذشته های دور تا به امروز در پزشکی و عطرسازی کاربرد داشته اند، استفاده از اسانس و رایحه لوندر و ترکیب آن با دیگر رایحه های همسو، عطری ترکیبی ایجاد می نمایدکه برای بهبود خلق و خو و ایجاد آرامش در افراد مفید می باشد. 

اسانس لاوندر چیست؟

در پاسخ به سوال رایحه لاوندر چیست؟ می بایست به شما مواردی گفته شود. اسانس رایحه لوندر یکی از محبوب ترین و همه کاره ترین اسانس های مورد استفاده در رایحه درمانی است که باعث آرامش می شود و اضطراب، افسردگی، حالت تهوع، بی خوابی و … را درمان می کند. رایحه لاوندر، بوی لطیف و شیرینی دارد که از خواص درمانی بالایی نیز بهره مند است.

خواص رایحه اسطوخودوس

از خواص اسانس لاوندر می توان به التیام لک ها، داشتن خاصیت، آرامبخشی، ضد التهابی و … اشاره کرد. رایحه لاوندر پوست را تسکین و آرام می کند و قرمزی را کاهش می دهد. از دیگر خواص رایحه اسطوخودوس اثرات ضد ویروسی قوی علیه ویروس آنفولانزای نوع A می باشد.

مزایای فراوان اسانس گیاه اسطوخودوس

مطالعات علمی و تحقیقات به تازگی شروع به ارزیابی دقیق طیف وسیع فواید مرتبط با اسانس گیاه اسطوخودوس نموده اند. این گیاه در درمان سوختگی نیز مفید بوده و به ترمیم بهتر بافت پوست کمک می نماید.

مزایای فراوان اسانس گیاه اسطوخودوس

رایحه لوندر

نخستین کاربرد اسطوخودوس در رایحه عطر و صابون های عطری است. رایحه و اسانس گیاه اسطوخودوس را می توان در محصولات خوشبو کننده هوا اداری، تجاری، خانگی و یا صنعتی، بوگیر ها، شمع ها و محصولات غذایی یافت. گیاه اسطوخودوس به سبب ویژگی­ های آنتی بیوتیک و ضدعفونی کنندگی خود می تواند باکتری ها را از بین ببرد و دردهای ناشی از گزیدگی زنبور و میگرن را رفع کند، سوختگی را سریع تر ترمیم نماید و بید را از کمد لباس ها دور کند. از رایحه این گیاه برای ایجاد آرامش، ارتقا دهی خواب، و متعادل سازی احساسات استفاده می شود.

مطالعات زیادی به طور ویژه بر اسطوخودوس انجام شده است، همه این مطالعات بر قدرت ترمیم کنندگی بالا و ایجاد آرامش در افراد، این گیاه تصدیق و تایید داشته اند که از میان آنها می توان به هوشیاری، بهبود حافظه، کاهش اضطراب و افسردگی، آکنه و سایر شرایط پوستی، کاهش اضطراب و بی خوابی اشاره کرد.

کاهش اضطراب

در سال ۲۰۰۵، در پژوهشی که در کلینیک دانشگاه پزشکی Vienna صورت گرفت، تاثیر اسانس رایحه های پرتقال و اسطوخودوس بر میزان اضطراب افرادی که در سالن انتظار دندانپزشکی منتظر بودند سنجیده شد. یافته های این پژوهش، مهر تاییدی بر مطالعات پیشین بود و نشان داد ترکیب این دو رایحه بر تغییر خلق و خو و کاهش اضطراب موثر است.

با استفاده از اسانس لاوندر اضطراب و استرس افراد به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کرده

کاهش استرس با اسانس لاوندر

درمان تپش قلب و کاهش فشار خون با لاوندر

در صورتی که فردی مبتلا به فشار خون بالا باشد، خطر سکته و حمله قلبی یک احتمال و خطر همیشگی برای این فرد است. طبق نتیجه تحقیقات کوچک انجام شده در ایران بر ۴۰ فردی که عمل قلب باز داشتند، بیماران بعد از عمل جراحی رایحه لاوندر را استشمام کردند و نتیجه آن کاهش فشار خون و ضربان قلب در این افرد بود. البته نتیجه این تحقیقات تنها بر ۴۰ فرد بوده و به طور قطع نمی توان آن را قطعی دانست.

درمان خانگی آسم و تنگی نفس با لاوندر

رایحه لاوندر به دلیل خاصیت ضد التهابی که دارد ممکن است آسم برونش را بهبود بخشد. همچنین در مطالعاتی که در سال ۲۰۱۴ در مجله life science بر موش ها انجام گشت، مشخص شد که رایحه لاوندر بر سلامت دستگاه تنفسی تاثیر مثبتی دارد و التهاب آلرژیک را نیز تسکین می دهد اما این که تاثیر لاوندر بر انسان نیز همین است هنوز مشخص نیست.

آرامش بخشی اسطوخودوس

تحقیقات محققین در تایلند نشان داد که اسطوخودوس به آرام شدن شرکت کنندگان در تحقیق کمک می کند، هوشیاری آنها را بالا می برد و اضطراب آنها را کاهش می دهد. در طی تحقیقی که بر روی مادران تازه زایمان کرده صورت گرفت، بعد از چهار هفته رایحه درمانی با لوندر کاهش چشمگیری در میزان اضطراب و افسردگی آنها دیده شد.

آرامش بخشی اسطوخودوس

اسانس اسطوخودوس

یادآوری خاطرات

در آسایشگاه های سالمندان و درمانگاه ها ترکیب اسانس رایحه لوندر و وانیل به حفظ خونسردی بیماران تحریک پذیر و یادآوری خاطرات آرامش بخش کمک می کند. همچنین این رایحه با کمک به آرامش فکری، به یاد آوری خاطرات نیز کمک بسیاری می نماید.

افزایش بهره وری کاری

پژوهشگران در ژاپن با انجام یک تحقیق نشان دادند که استفاده از اسانس گیاه اسطوخودوس در محیط کار به کاهش تعداد خطاهای کارمندان اداری کمک می کند. رایحه لیمو نیز میزان خطاهای تایپی را تا ۵۴ % کاهش داد، در حالی که رایحه اسطوخودوس موجب کاهش خطا های تایپی تا ۸۰ درصد گردید و این درصد نشان دهنده تاثیر رایحه لاوندر بر آرامش افراد می باشد.

این گیاه ویژگی های فراوانی داشته، برای مثال بر ایجاد آرامش کاهش ضربان قلب و فشار خون تاثیر دارد

ویژگی های لاوندر

قدرت ترمیم کنندگی گیاه اسطوخودوس

اسانس گیاه اسطوخودوس رنگ چهره را نیز بهبود می بخشد و باعث از بین رفتن آکنه می شود. این اسانس که حاوی آنتی اکسیدان است سرعت پیر شدن پوست را کند کرده و آسیب های پوستی را کاهش می دهد. در مورد پوست افراد مسن روغن این گیاه می تواند لکه های پوستی و لکه های ناشی از آفتاب را کاهش دهد. اسانس اسطوخودوس یک ضد میکروب طبیعی است و به از بین بردن آلودگی و باکتری از پوست کمک می کند. به همین دلیل است که کمپانی های عطر سازی از اسانس اسطوخودوس در ساخت عطر، لوسیون، صابون، شامپو و محصولات مراقبتی پوست استفاده می کنند.

رایحه اسطوخودوس عملکرد مغز را بهتر می کند

دانشمندان در تحقیقات دست یافتند که رایحه و اسانس گیاه اسطوخودوس در بهبود سردرد و اضطراب موثر است. بعلاوه این رایحه با بهبود عملکرد مغز کیفیت خواب را نیز بالا می برد. بهبود عملکرد مغز در دانش آموزان و محیط هایی که فعالیت مغزی افراد از اهمیت بالایی برخوردار است با استفاده از رایحه اسطوخودوس در دستگاه خوشبو کننده هوا امکان پذیر خواهد بود.

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

مشاوره تخصصیلیست دستگاه‌هالیست اسانس‌ها