انواع اسانس خوشبو کننده هوا

انواع اسانس خوشبو کننده هوا

انواع اسانس خوشبو کننده هوا را می توان به دو نوع طبیعی و یا غیر طبیعی تقسیم نمود که هر کدام دارای ویژگی هایی مخصوص به خود هستند، ولی از هر دو نوع اسانس خوشبو کننده برای خوشبو کردن محیط و از بین بردن بوی بد و نامطبوع استفاده می شود. خوشبو کننده ها تاثیر مستقیمی در روحیه دارند و می توانند موجب شادابی و نشاط افراد گردند. زمانی که از اسانس خوشبو کننده طبیعی استفاده شود به دلیل استفاده از مواد طبیعی مانند اسانس گیاهان معطر، آلودگی های موجود در هوا پاکسازی می شوند. اسانس خوشبو کننده طبیعی از عصاره گیاهان به صورت طبیعی استخراج می‌شود و می تواند از قسمت های مختلف گیاهان مانند ریشه، ساقه، برگ و یا قسمت های دیگر بدست بیاید. نیاز به خوشبوکننده در تمام طول سال احساس می شود. زمانی که در محلی تجمع افراد بیشتر است نیاز به تغییر هوای محیط نیز افزایش می یابد و می توان از هر دو نوع اسانس طبیعی و غیر طبیعی استفاده نمود.

انواع اسانس خوشبو کننده هوا با بوی طبیعی

اسانس خوشبو کننده هوا می تواند از رایحه های طبیعی باشد و یا از رایحه های ادکلنی. اسانس خوشبو کننده با بوی طبیعت، گل ها و میوه های مختلف هرکدام می توانند به منظور خاصی مانند آرامش، نشاط و شادابی، رفع بوی نامطبوع و غیره مورد استفاده قرار گیرند. سوالی که مطرح می گردد این است که چطور با استفاده از این رایحه ها، محیط هایی همانند مراکز تجاری که وسعت بالایی دارند را می توان خوشبو نمود ؟ شاید بتوان در محیط های خانگی از روش های سنتی برای خوشبو سازی استفاده نمود اما در محیط های فروشگاهی و تجاری راهکار تخصصی وجود دارد. دستگاه خوشبو کننده یا معادل انگلیسی آن Air freshener، دستگاه خوشبو کننده صنعتی است که برای انجام رایحه افشانی این گونه محیط ها به کار گرفته می شود. در ادامه به تعداد محدودی از اسانس های خوشبو کننده هوا با بوی گل ها، میوه ها و طبیعت اشاره می کنیم. برای انتشار رایحه ها در هوای محیط می توان از دستگاه خوشبو کننده هوا استفاده نمود.

خوشبو کننده صنعتی بسیار کارایی بیشتری نسبت به خوشبو کننده مکانیکی دارد

دستگاه خوشبو کننده صنعتی

  • رایحه لیمو و همچنین پرتقال و مرکبات برای خوشبو کردن محیط مورد استفاده قرار می گیرد و آرامش بخش است و برای خوش عطر کردن هوای خانه و محل کار و ایجاد نشاط می توان از آن ها استفاده نمود.
  • رایحه طبیعی اسطوخودوس دارای فواید زیادی است. زمانی که این رایحه در خانه پخش شود، حشرات موذی دفع می‌گردند و استرس را از افراد آن مکان دور می‌کند و با استفاده از اسانس های خوشبو کننده آن می توان یک محیط آرام و تمیزی بدون تنش را برای خود و اطرافیان خود ایجاد نماییم.
  • اوکالیپتوس و نعنا هم نام های آشنایی هستند که به عنوان اسانس های خوشبو کننده با بوی طبیعی شناخته می شوند و در محیط های مختلفی قابل استفاده می باشند.
  • گل ارکیده بویی بسیار دلپذیر و آرامش بخش دارد. از این رو در محیط های خاص حتی گل فروشی ها از آن استفاده می شود.

دسته بندی اسانس ها بر اساس رایحه

اسانس ها دارای چهار دسته اصلی به نام ادکلنی، گل، گیاهان و خوراکی ها و میوه ها است. در دستگاه خوشبو کننده هوا از انواع اسانس خوشبو کننده هوا که بر پایه الکل و روغن باشد استفاده می شود. این اسانس ها دارای پایه های مختلفی می باشند مثلا برخی از آنها ادکلنی هستند و یا میوه ای یعنی دارای اسانس با بوی میوه می باشد. میوه هایی مانند پرتقال، لیمو، توت فرنگی، انبه و… . ممکن است اسانس ها بوی برخی خوراکی ها مانند نان، شکلات یا قهوه را داشته باشند که مورد توجه و علاقه برخی افراد است و در دستگاه خوشبو کننده هوا ریخته می شود، مانند کیک کلوچه و یا اسانس گیاهان از بهترین نوع هستند زیرا برخی از گیاهان دارویی علاوه بر اینکه اسانس خوشبو کننده هستند خاصیت درمانی هم دارند. اسانس هایی مانند بامبو، اکالیپتوس، اسطوخدوس، آلوئه ورا از جمله اسانس هایی با بوی گیاهان هستند. اسانس ادکلنی بوی ملایمی دارد و ترکیبی از الکل و اسانس و در واقع اسانس الکلی می باشند و درصد الکلی که در آن وجود دارد نوع ادکلن را تعیین می کند. از انواع اسانس خوشبو کننده الکلی می توان در دستگاه خوشبو کننده استفاده نمود.

انواع اسانس های مختلف باعث آرامش افراد می شوند که این امر موجب افزایش میل خرید در ان ها می گردد

دسته بندی اسانس ها بر اساس محیط

استفاده از اسانس ها با عطر های مختلف با توجه به محیط متفاوت خواهد بود. شرایط محیط می تواند به صورت مستقیم در انتخاب رایحه تاثیر بگذارد به صورتی که میزان جمعیتی که در آن مکان رفت و آمد دارند و نوع فعالیتی که در محیط انجام می شود در انتخاب اسانس تاثیر دارد.

انواع اسانس خوشبو کننده هوا آرورایحه

 

  • انواع اسانس خوشبو کننده هوا که برای ساختمان های مسکونی استفاده می شود باید برای ایجاد آرامش مناسب باشد و اضطراب افراد را کم کند و در کل روز شرایطی را برای ساکنین خانه ایجاد کند که خستگی را از افراد دور کند. معمولا برای فصل های گرم از عطر های خنک استفاده می شود و برای فصل های سرد از عطر های شیرین و گرم در این محیط ها استفاده می شود.
  • محیط اداری مکانی است که افراد زیادی در آن رفت و آمد دارند و در عین حال به دلیل فعالیت های بالای کاری تنش و اضطراب در این محل زیاد است. در این محیط ها بهتر است از اسانس خوشبو کننده ای استفاده شود که در کنار ایجاد بوی خوش بتواند موجب آرامش نیز شود.
  • در فروشگاه ها و مراکز تجاری از اسانس هایی خوشبویی استفاده می شود که افراد را مشتاق به خرید محصولات می کنند، در واقع یکی از ترفند های فروشگاه های بزرگ استفاده از اسانس خوشبو کننده برای خوشبو کردن محیط می باشد زیرا افراد تمایل بیشتری به ماندن در محیط های خوشبو دارند. این گونه محیط ها اصولاً روزانه پذیرای تعداد زیادی از افراد می باشند که برای سهولت در نظافت این گونه محیط ها می توان از اسانس ضدعفونی کننده نیز بهره گرفت. اما اکثر این محیط ها وسعت بالایی داشته و نمی توان با روش های معمول همانند استفاده از دستگاه خوشبو کننده هوا مکانیکی رایحه خوش را در آن ها ماندگار نمود. راهکار خوشبو سازی این گونه محیط ها استفاده از دستگاه خوشبو کننده هوا صنعتی می باشد.
  • در رستوران ها برای جلب مشتری و احساس آرامش برای افرادی که در رستوران غذا سفارش می دهند از خوشبو کننده هایی که ماندگاری بالا داشته باشد استفاده می‌کنند. از بوی خوراکی ها برای افزایش اشتهای مشتریان نیز استفاده می شود.
  • در مکان های عمومی، سرویس های بهداشتی نیاز به مراقبت بالایی از نظر بهداشتی دارد به دلیل رفت و آمد زیادی نیاز به خوشبو کننده هایی دارد که ماندگار باشد و بهتر است از رایحه های میوه ای برای این نقاط استفاده گردد.
  • در اماکن مذهبی که از شلوغ ترین محیط ها می باشد بهتر است از رایحه های تند و ماندگار استفاده شود. معمولا رایحه های گرم و گل های طبیعی مناسب این مکان ها است و استفاده از اسانس های خوشبو کننده هوا به همراه دستگاه خوشبو کننده هوا برای این مکان ها ضروری است.
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

مشاوره تخصصیلیست دستگاه‌هالیست اسانس‌ها