پنج اشتباه رایج کاربرد خوشبوکننده اتوماتیک هوا

نکات استفاده از خوشبوکننده اتوماتیک

انواع مختلفی از دستگاه های اتوماتیک و رایحه های خوشبوکننده هوا وجود دارند که با پراکنده نمودن اسانس ها فضا را پراکنده میکنند و ما آنها را استشمام میکنیم. ممکن است در بسیاری از موارد استفاده ما از این دستگاه ها و تجهیزات اتوماتیک خوشبوکننده هوا فقط خوشبو کردن محیط باشد، اما بازه استفاده و کاربرد آنها میتواند در رفتار، خلق و خو، عواطف و احساسات، تمرکز و حتی سلامت ما تاثیر گذاری به سزایی داشته باشد.

دستگاه های رایحه افشان یا خوشبوکننده هوا میتوانند بسیار سودمند بوده و مزایای بسیاری برای محیط به همراه داشته باشند. در عین حال برای استفاده از آنها باید چند نکته را مد نظر قرار داد. در اینجا به پنج اشتباه رایجی که افراد در حین استفاده از دستگاه های خوشبوکننده هوا و اسانس ها مرتکب میشوند اشاره می نماییم.

رایحه افشانی طولانی مدت با دستگاه خوشبوکننده هوا اتوماتیک

یکی از هدفهای اصلی سیستم عصبی، محافظت بدن در مقابل خطرات بیرونی است. بینی و حس بویایی ما نیز نقش کلیدی در امر محافظت دارند. مولکول های اسانس وارد بینی میشوند و گیرنده های بو را هدف قرار میدهند و اطلاعات مربوط به رایحه را به مغز میرسانند. وقتی با دستگاه خوشبوکننده هوا اتوماتیک رایحه ای را به مدت طولانی در اتاق پراکنده کنیم، به طور پیوسته به همان رایحه خاص را استشمام میکند. برای اینکه سیستم عصبی را با یک محرک ثابت خسته نکند، با گذشت چند دقیقه، گیرنده های بویایی نسبت به رایحه مشابه عکس العمل نشان نمی دهند و روی بو و رایحه های جدید تمرکز می کنند.این واکنش بدن، خستگی بویایی نامیده میشود. البته این خستگی بویایی اتفاق بدی نیست چون به ما کمک میکند به بوها عادت کنیم، از وارد شدن فشار اضافی به سیستم عصبی جلوگیری کرده و آماده پاسخگویی به بوهای جدید باشیم.

رایحه افشانی طولانی مدتچاره کار اینجاست که در بازه های زمانی کوتاه از دستگاه خوشبو کننده هوا استفاده نمایید. بین ۱۰تا ۱۵ دقیقه کاربرد دستگاه ایده آل است. زمانی که به بینی خود استراحت دهید گویی به کل بدنتان استراحت داده اید و از اسانسها بیشتر لذت میبرید. چون میتوانید آنها را بهتر استشمام کنید پس احساس خستگی بویایی کمتری خواهید داشت. بعلاوه با این کار از اسانس کمتری نیز استفاده می کنید که به لحاظ اقتصادی استفاده از دستگاه رایحه افشان و خوشبوکننده اتوماتیک را به صرفه تر خواهد نمود.

استفاده از دستگاه رایحه افشان اتوماتیک در شب در هنگام خواب

قطعا درباره اینکه اسانس های خوشبو کننده خاص هوا مانند اسطوخودوس برای آرامش خواب مفید هستند خوانده اید و میدانید که بسیاری از افراد دستگاه اتوماتیک خوشبوکننده هوا را در محیط خوابشان استفاده میکنند. با این حال بهتر است بدانید رایحه افشانی پاشش پیوسته در طول شب و حین خواب، نتیجه ای که انتظار دارید را به دنبال نخواهد داشت. در طی شب، تمرکز بدن بر استراحت و ترمیم ماهیچه ها، اعضای بدن و سایر سلول ها است. این تمرکز و ترمیم، یکی از دلایل شروع نشدن خواب به صورت عمیق است و بیشتر زمان استراحت در طول شب به همین حالت میگذرد. از سوی دیگر در طی خواب عمیق، مغز پاسخگوی حس بویایی نخواهد بود و افکار و بیشتر فعالیت های بدن کند میشوند. در این حالت استشمام رایحه در اولویت قرار ندارد و رایحه اسطوخودوس در این مرحله از خواب، فقط باعث بروز اختلال می شود.

استفاده از خوشبوکننده اتوماتیک در طول شببرای بهره مندی از خواص رایحه ها در طول شب و بهتر است دستگاه رایحه افشان و خوشبو کننده اتوماتیک هوا را ۳۰ دقیقه پیش از اینکه به خواب بروید روشن نموده و بعد در هنگام خواب از آن استفاده نکنید. این مار باعث ایجاد تعادل در رایحه ایجاد شده در محیط خواب شده و محیط را برای آرامش گرفتن در آن آماده می نماید. اسانس های خوشبوکننده هوا در آماده سازی شما برای خواب نقش مهمی دارند.

استفاده بیش از حد اسانس در دستگاه خوشبوکننده اتوماتیک هوا

برخی افراد دوست دارند حجم زیادی از اسانس را در دستگاه خوشبو کنند بریزند چرا که فکر میکنند با افزایش میزان رایحه، تاثیر آن نیز بسیار بیشتر خواهد بود. حس بویایی ما به ویژگی آستانه تشخیص بو مجهز است. این آستانه به معنی کمترین غلظت ماده در هواست که بینی انسان میتواند حس کند. آستانه بویایی در افراد، متفاوت است و به عواملی مانند ژنتیک، سن، محیطی که در آن هستید  و در نهایت سلامتی شما و اینکه حس بویایی شما تا چه حد قوی است، بستگی دارد.

در واقع اینکه رایحه ای را استشمام میکنید یا نه، به آستانه تشخیص بویایی شما بستگی دارد. برای جلوگیری از تحمیل بار اضافی بر بدن و خصوصا سیستم عصبی، بهتر است با توجه به سایز اتاق از دستگاه و میزان مناسب خوشبوکننده اتوماتیک هوا استفاده کنید. همانطور که پیش تر هم گفته شد، اگر به میزان اندک اسانس اکتفا کنید، رایحه بسیار بهتر و مطلوب تری را احساس خواهید کرد.

رایحه افشانی محیط نزدیک به حیوانات خانگی

حس بویایی در حیوانات بسیاری قوی تر از انسانهاست. مثلا حس بویایی سگ ۱۵ برابر از انسان قوی تر است. وقتی در اتاق با دستگاه خوشبوکننده اتوماتیک هوا رایحه ای پخش شود، حس بویایی آنها نیز تحریک شده و رایحه را بسیار بیشتر از شما احساس میکنند. بدن آنها نیز مانند ما به محرک های خارجی پاسخ میدهد و درصورت زیاد بودن این رایحه ها مضطرب و عصبی خواهند شد.

کاربرد خوشبوکننده اتوماتیک بهتر است در صورت داشتن حیوانات خانگی در محیط، درب یا پنجره ای را باز بگذارید تا حیوان بتواند خارج شود و یا هوا در جریان باشد. همچنین میتوانید با آغشته کردن دستکال به اندگی اسانس، و نزدیک کردن آن به حیوان خانگیتان واکنش آنها نسبت به رایحه را امتحان کنید. آیا حیوان به سوی شما می آید یا از شما فاصله میگیرد؟ آنها به این شیوه با شما سخن میگویند و آنچه دوست دارند یا دوست ندارند را منتقل میکنند. بهتر است دستگاه خوشبوکننده اتوماتیک و رایحه افشان را در بازه های کوتاه روشن نگه دارید و در جایی دور از دسترس و محل قرار گیری حیوانات خانگی قرار دهید.

رایحه افشانی در دوران بارداری و در نزدیکی نوزاد

استفاده از اسانس ها در دوران بارداری، در صورت سلامت مادر و استفاده دقیق از اسانس ها خوب و مفید است. با این وجود بهتر است در صورت امکان در سه ماهه اول بارداری از استفاده از خوشبوکننده هوا در محیط بپرهیزید. به یاد داشته باشید که اسانس ها بسیار غلیظ و قوی هستند و مهم است که میزان اندکی از آن استفاده کنید. اهمیت این امر در صورت بارداری یا داشتن نوزاد دوچندان دارد.

در دوران بارداری بهتر است مدت زمان کمتری دستگاه خوشبوکننده اتوماتیک هوا را روشن بگذارید و از کمترین میزان اسانس استفاده کنید و به وجود جریان هوا باشد. در مورد محیط هایی که نوزادان در آن حضور دارند نیز از همین اصول تبعیت کنید و از بکار بردن اسانس هایی مانند اوکالیپتوس، درخت چای و رزماری بپرهیزید.

بهترین دستگاه خوشبو کننده هوا برقی

با در نظر گرفتن این نکات میتوانید از دستگاه خوشبوکننده اتوماتیک و انواع اسانس ها و رایحه های موجود بهره بهینه را کسب کنید. این موارد برخی از اشتباهاتی هستند که به طور رایج در خصوص استفاده از این تجهیزات رایحه افشان صورت میگیرد. به طور کلی درصورتی که رایحه افشانی در اتاق به درستی انجام شود، استفاده از دستگاه خوشبو کننده هوا نتایج خوبی را به همراه خواهد داشت.

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

مشاوره تخصصیلیست دستگاه‌هالیست اسانس‌ها