مقایسه دستگاه خوشبو کننده هوا برقی و دستگاه بخور

دستگاه خوشبوکننده هوا برقی

بسیاری از افراد همچنان درباره دستگاه خوشبوکننده هوا برقی و دستگاه بخور سر در گم اند و گاهی آن ها را با هم اشتباه می گیرند. در این مقاله به بررسی شباهت ها و تفاوت های آن ها می پردازیم تا دریابیم کدام یک مناسب محیط مورد نظر ما خواهد بود.

دستگاه خوشبوکننده هوا برقی چیست؟

در دستگاه خوشبو کننده برای انتشار رایحه در هوا از اسانس استفاده می شود و این دستگاه ها معمولا مورد پسند افرادی است که یا تنها زندگی می کنند و یا با افرادی زندگی می کنند که مانند خودشان مشکلی با بوی اسانس ها ندارند. شما می توانید از میان چهار نوع دستگاه عطر افشان برقی یکی را انتخاب کنید. آن چهار نوع عبارت اند از:  مافوق صوت، افشانه ­ای، گرمایی و بخوری.

مزایای خوشبوکننده هوا برقی چیست؟

دستگاه های خوشبو کننده علاوه بر معطر سازی هوا و از بین بردن بوی نامطبوع با هدف رایحه درمانی به همراه اسانس های متنوع مورد استفاده قرار می گیرند. بنا بر این که چه اسانسی به کار می رود، میزان اسانسی که توسط تنفس جذب خواهد شد می تواند، تاثیرات آرامش بخشی به همراه داشته باشد. یکی دیگر از کاربردهای دستگاه های خوشبو کننده، کاهش باکتری ها و قارچ های موجود در اتاق و در نتیجه پیشگیری از بیماری ها است و همواره باید به یاد داشت که دستگاه های خوشبوکننده هوا برقی تنها زمانی سودمند خواهند بود که در آن ها از اسانس مناسب استفاه شود.

کارکرد انواع عطر افشان ها به چه شکل است؟

همان طور که گفته شد چهار نوع دستگاه خوشبو کننده وجود دارد : مافوق صوت، افشان ه­ای، گرمایی و تبخیری. در دستگاه های خوشبو کننده تبخیری کافی است چند قطره اسانس به فیلتر یا پد دستگاه خوشبو کننده اضافه گردد، سپس فن (دمنده) دستگاه خوشبو کننده در فیلتر هوا می دمد تا به تبخیر سریع تر کمک و رایحه در اتاق پراکنده شود. به همین ترتیب خوشبو کننده های گرمایی تنها به چند قطره اسانس در فیلتر یا روی پد نیاز دارد، تنها تفاوت موجود این است که این دستگاه به جای دمنده از گرما استفاده می کند.

دستگاه های خوشبوکننده هوا برقی موثرترین نوع تلقی می شود؛ این وسیله، لوله­ ای دارد که اسانس از طریق آن افزوده شده و سپس هوای پر فشار بر سطح اسانس و بالای محفظه می­ ورد و بلافاصله تاثیر مکندگی که اسانس را به بالای محفظه می کشاند وارد عمل می گردد. سپس هوا در بالای لوله ­به سطح اسانس دمیده و قطرات ریز اسانس در اتاق پخش می شوند.

خوشبو کننده های مافوق صوت نیز مرطوب کننده هوا هستند. با اضافه شدن اسانس به آب، ذرات اسانس روی سطح آب می­ ایستند. سپس صفحه دیسک مانندی در دستگاه شرع به لرزش می کند و موجب ایجاد تکانه هایی در آب می شود که در نهایت اسانس را به ذرات ریزتری تبدیل می کند. به این ترتیب، اسانس به مه ریزی مبدل می شود که همزمان با خوشبو سازی هوا، هوا را مرطوب نیز می کند.

مرطوب کننده چیست؟

این دستگاه ها در بین افرادی که در اقلیم های آب و هوایی خشک زندگی می کنند و یا افرادی که در هوای بسیار سرد هستند (هوای سرد به اندازه هوای گرم رطوبت را حفظ نمی کند) برای مصارف خانگی پر طرفدار است. دستگاه مرطوب کننده کمک می کند که اتاق سطح خاصی از رطوبت را داشته باشد. چهار نوع دستگاه مرطوب کننده وجوددارند که عبارتند از : مه گرم، تبخیری، محرک و مافوق صوت.

مزایای استفاده از این دستگاه ها چیست؟

دستگاه های مرطوب کننده برای افرادی که به خاطر خشکی هوا به وجود می آیند مفید هستند. به کمک دستگاه مرطوب کننده مشکلاتی از جمله خشکی پوست، خونریزی بینی، و خرو پف حل می شوند. بسیاری از افراد نیز با استفاده از دستگاه های بخو علائم بیماری هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا، و گرفتگی سینوس را رفع می کنند و نتیجه اینکه اگر هوای خشک و سرد را دوست ندارید، دستگاه مرطوب کننده هوا یا بخور مناسب خواهد بود.

کارکرد این دستگاه به چه ترتیب است؟

همانطور که گفت شد چهار نوع دستگاه مرطوب کننده موجود است: مه گرم، تبخیری،  محرک و مافوق صوت.

یک دستگاه بخور گرم آب را به جوش می­ آورد تا بخار تولید کرده در اتاق منتشر کند. اما یک دستگاه مرطوب کننده تبخیری مه سرد تولید می کند. به مخزن مرطوب کننده آب افزوده میشود که توسط فتیله، فیلتر یا تسمه جذب می شود. سپس فن ( دمنده) موجود در دستگاه، هوا را در آن می دمد.

یکی دیگر از انواع مرطوب کننده با بخار سرد، دستگاه محرک است که این دستگاه با چرخش هوا در خوشبو کننده عمل میکند و مولکول های آب را به ذرات کوچک تر تبدیل نموده و سپس در هوا پخش می کند.

دستگاه مرطوب کننده مافوق صوت با استفاده از یک دیافراگم فلزی در حال ارتعاش ملایم، کار می کند. به این شیوه مولکول های کوچک آب به شکل مه در هوا پخش می شوند. یک دستگاه مرطوب کننده مافوق صوت می تواند رطوبت مه مانند سر یا گرم ایجاد کند.

آیا بر این دستگاه معایبی نیز وارد است؟

در برخی از دستگاه های مرطوب کننده نمی توان از اسانس استفاده کرد چون استفاده از اسانس ممکن است به بخش های پلاستیکی دستگاه آسیب وارد کند. برای بهره مند شدن از نهایت فواید دستگاه مرطوب کننده، نظافت مداوم و نگهداری دقیق ضروری است. اگر دستگاه شما تنظیمات نامناسبی داشته باشد، ممکن است وقتی خواب هستید میزان رطوبت بالا برود. برخی دستگاه ها، خصوصا دستگاه هایی که بخار گرم آزاد می کنند، آب را داخل دستگاه به جوش می ­آورند که در صورتی که کودک یا حیوان خانگی داشته باشید، در دسترس قرار دادن آن ها می تواند خطرزا باشد.

از میان خوشبوکننده هوا برقی و سایر تجهیزات کدام را انتخاب کنیم؟

اگر قصد شما استراحت و آرامش گرفتن در منزل به همراه اندکی رایحه درمانی است، قطعا دستگاه خوشبوکننده هوا برقی مناسب حال شما است، اما اگر در محل سکونت شما، افراد دیگری هم حضور دارند دستگاه مرطوب کننده برای شما بهتر است. اگر در منزل شما کودک وجود دارد نیز، دستگاه مرطوب کننده انتخاب بهتری است چون واکنش های آلرژیک احتمالی به اسانس ها در مورد مرطوب کننده ها وجود نخواهد داشت. خوشبو کننده هوا برقی به همراه رایحه بر پایه آب نه تنها در منازل بلکه در بسیاری از مراکز تجاری، فروشگاه ها، اماکن مذهبی، اداره ها، مراکز آموزشی و … کاربردهای موثر دارد.

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on facebook

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط

مشاوره تخصصیلیست دستگاه‌هالیست اسانس‌ها